NBA announces 162 early entrants to 2016 draft

by Jim Eichenhofer
@Jim_Eichenhofer

The National Basketball Association announced Tuesday that 162 players – 117 players from colleges/post-graduate institutions and 45 international players – have filed as early entry candidates for the 2016 NBA Draft presented by State Farm. 

Players wishing to enter the 2016 NBA Draft were required to submit a letter to the NBA to be received no later than Sunday, April 24.  Players who have applied for early entry have the right to withdraw their names from consideration for the Draft by notifying the NBA of their decision in writing no later than 5 p.m. ET on Monday, June 13. Under NCAA rules, in order to retain college basketball eligibility, underclassmen that have entered the 2016 Draft must withdraw by Wednesday, May 25.

Following is the list of players from colleges and post-graduate institutions who have applied for early entry into the 2016 NBA Draft, which will be held Thursday, June 23.

EARLY ENTRY CANDIDATES FOR 2016 NBA DRAFT

Player                                     School                                     Height             Status

Abdul-Malik Abu                   North Carolina State               6-8                   Sophomore

Rosco Allen                            Stanford                                  6-9                   Junior

Tony Anderson                       Southeast Missouri State        6-9                   Freshman

BeeJay Anya                           North Carolina State               6-9                   Junior

Brandon Austin                      Northwest Florida State         6-6                   Sophomore

Ian Baker                                New Mexico State                  6-0                   Junior

Wade Baldwin IV                  Vanderbilt                               6-3                   Sophomore

Anthony “Cat” Barber            North Carolina State               6-2                   Junior

V.J. Beachem                          Notre Dame                            6-8                   Junior

Malik Beasley                         Florida State                           6-5                   Freshman

DeAndre Bembry                   St. Joseph’s                             6-6                   Junior

Ben Bentil                               Providence                              6-9                   Sophomore

James Blackmon Jr.                 Indiana                                    6-4                   Sophomore

Antonio Blakeney                   LSU                                        6-4                   Freshman

Jaron Blossomgame                Clemson                                  6-7                   Junior

Trevon Bluiett                         Xavier                                     6-6                   Sophomore

Amida Brimah                        Connecticut                             7-0                   Junior

Isaiah Briscoe                          Kentucky                                6-3                   Freshman

Dillon Brooks                          Oregon                                    6-7                   Sophomore

Elijah Brown                           New Mexico                           6-4                   Sophomore

Jaylen Brown                          California                                6-7                   Freshman

Lamous Brown                       Utah State U-Eastern (CC)     7-0                   Sophomore

Deonte Burton                        Iowa State                               6-4                   Junior

Antonio Campbell                   Ohio                                        6-10                 Junior

Kareem Canty                         Auburn                                    6-0                   Junior

Robert Carter Jr.                     Maryland                                 6-9                   Junior

Marquese Chriss                      Washington                             6-9                   Freshman

Conor Clifford                        Washington State                    7-0                   Junior

Charles Cooke III                   Dayton                                    6-5                   Junior

Bakari Copeland                     Maryland-Eastern Shore         6-6                   Junior

Deyonta Davis                        Michigan State                        6-10                 Freshman

Moustapha Diagne                  Northwest Florida State         6-9                   Freshman

Cheick Diallo                          Kansas                                     6-9                   Freshman

Tyler Dorsey                           Oregon                                    6-4                   Freshman

D’andre Downey                    Stillman College (AL)             6-9                   Junior

Kris Dunn                               Providence                              6-4                   Junior

Vince Edwards                       Purdue                                     6-8                   Sophomore

Henry Ellenson                       Marquette                                6-11                 Freshman

Kay Felder                              Oakland                                  5-9                   Junior

Brannen Greene                      Kansas                                     6-7                   Junior

Jimmy Hall                              Kent State                               6-8                   Junior

Daniel Hamilton                      Connecticut                             6-7                   Sophomore

Cedric Happi Noube               Virginia Union                        6-7                   Junior

Jordan Hare                             Rhode Island                          6-10                 Junior

Josh Hart                                 Villanova                                 6-5                   Junior

Josh Hawkinson                      Washington State                    6-10                 Junior

Nigel Hayes                            Wisconsin                                6-8                   Junior

Brandon Ingram                      Duke                                       6-9                   Freshman        

Ike Iroegbu                             Washington State                    6-2                   Junior

Demetrius Jackson                  Notre Dame                            6-1                   Junior

Justin Jackson                         North Carolina                        6-8                   Sophomore

Julian Jacobs                           USC                                        6-4                   Junior

Stefan Jankovic                       Hawaii                                     6-11                 Junior

Anthony January                     Cal State-San Bernardino       6-8                   Sophomore

Kris Jenkins                             Villanova                                 6-6                   Junior

Que Johnson                           Washington State                    6-5                   Junior

Peter Jok                                 Iowa                                        6-6                   Junior

Damian Jones                          Vanderbilt                               7-0                   Junior

Derrick Jones Jr.                      UNLV                                     6-7                   Freshman

Nikola Jovanovic                    USC                                        6-11                 Junior

Moses Kingsley                       Arkansas                                 6-10                 Junior

Travion Kirkendoll                  Centenary College (LA)         6-3                   Sophomore

Skal Labissiere                        Kentucky                                6-11                 Freshman

Jermaine Lawrence                 Manhattan                               6-10                 Sophomore

Dedric Lawson                       Memphis                                 6-9                   Freshman

Marcus Lee                             Kentucky                                6-9                   Junior

Thon Maker                             Orangeville Prep/Athlete Institute                  7-0       Post-Graduate

Emmanuel Malou                    Yuba CC (CA)                        6-9                   Sophomore

Makai Mason                          Yale                                         6-1                   Sophomore

Patrick McCaw                       UNLV                                     6-7                   Sophomore

Zak McLaughlin                     Gadsden State CC (AL)         6-9                   Freshman

Jahmal McMurray                   South Florida                          6-0                   Freshman

Kennedy Meeks                      North Carolina                        6-10                 Junior

Dallas Moore                           North Florida                          6-1                   Junior

Jalen Moore                             Utah State                               6-9                   Junior

Dejounte Murray                     Washington                             6-5                   Freshman

Jamal Murray                          Kentucky                                6-4                   Freshman

Mamadou Ndiaye                   UC-Irvine                                7-6                   Junior

Tyrell Nelson                           Gardner-Webb                        6-7                   Junior

Malik Newman                       Mississippi State                     6-3                   Freshman

Marc-Eddy Norelia                 Florida Gulf Coast                  6-8                   Junior

Chris Obekpa                          St. John’s                                6-10                 Junior

Goodluck Okonoboh              UNLV                                     6-10                 Sophomore

Cameron Oliver                       Nevada                                    6-8                   Freshman

Chinanu Onuaku                     Louisville                                6-10                 Sophomore

Alec Peters                              Valparaiso                               6-9                   Junior

QJ Peterson                             VMI                                        6-0                   Junior

Jakob Poeltl                             Utah                                        7-0                   Sophomore

Malik Pope                              San Diego State                      6-10                 Sophomore

Rodney Purvis                        Connecticut                             6-4                   Junior

Tim Quarterman                      LSU                                        6-6                   Junior

Jalen Reynolds                        Xavier                                     6-10                 Junior

Malachi Richardson                Syracuse                                  6-6                   Freshman

Domantas Sabonis                  Gonzaga                                  6-11                 Sophomore

Corey Sanders Jr.                    Rutgers                                    6-2                   Freshman

Wayne Selden Jr.                    Kansas                                     6-5                   Junior 

Ingrid Sewa                            Arizona Western College (CC)6-9                  Sophomore

Pascal Siakam                         New Mexico State                  6-9                   Sophomore

Ben Simmons                          LSU                                        6-10                 Freshman

Diamond Stone                       Maryland                                 6-11                 Freshman

Caleb Swanigan                      Purdue                                     6-9                   Freshman        

Isaiah Taylor                           Texas                                       6-1                   Junior

Rakish Taylor                          Anderson University (SC)      6-7                   Junior

Ethan Telfair                           Idaho State                             6-0                   Junior

Trevor Thompson                    Ohio State                               6-11                 Sophomore

Melo Trimble                           Maryland                                 6-3                   Sophomore

Tyler Ulis                                Kentucky                                5-9                   Sophomore

Aaron Valdes                          Hawaii                                     6-5                   Junior

Maurice Watson Jr.                 Creighton                                5-10                 Junior

James Webb III                       Boise State                              6-9                   Junior

Andrew White III                   Nebraska                                 6-7                   Junior

Isaiah Whitehead                    Seton Hall                               6-4                   Sophomore     

Devin Williams                       West Virginia                          6-9                   Junior

Troy Williams                          Indiana                                    6-7                   Junior

Alec Wintering                        Portland                                  5-11                 Junior

Zeek Woodley                        Northwestern State                 6-2                   Junior

Stephen Zimmerman               UNLV                                     7-0                   Freshman

 

The following is the list of international players who have applied for early entry into the 2016 NBA Draft:

Player                                     Team/Country of Team        Height              Status

Marko Arapovic                      Cedevita (Croatia)                  6-9                   1996 DOB

Ege Arar                                  Galatasaray (Turkey)               6-9                   1996 DOB

Edin Atic                                Spars Sarajevo (Bosnia)          6-7                   1997 DOB

Gracin Bakumanya                 Antibes (France)                     7-0                   1997 DOB

Romaric Belemene                  Clinicas Rincon (Spain)          6-9                   1997 DOB

Dragan Bender                        Maccabi Tel Aviv (Israel)       7-0                   1997 DOB

Metecan Birsen                       Istanbul BSB (Turkey)            6-9                   1995 DOB

Axel Bouteille                         Chalon (France)                      6-7                   1995 DOB

Isaia Cordinier                        Denain (France)                      6-5                   1996 DOB

Petr Cornelie                           Le Mans (France)                    6-11                 1995 DOB

Ilimane Diop                           Laboral Kutxa (Spain)            6-11                 1995 DOB

Youssoupha Fall                     Le Mans (France)                    7-3                   1995 DOB

Diego Flaccadori                     Trento (Italy)                           6-5                   1996 DOB

Michael Fusek                         Spirou (Belgium)                     7-3                   1995 DOB

Marko Guduric                       Crvena Zvezda (Serbia)          6-6                   1995 DOB

Egemen Guven                       Karsiyaka (Turkey)                 6-10                 1996 DOB

Ludvig Hakanson                   Sevilla (Spain)                         6-3                   1996 DOB

Juancho Hernangomez            Estudiantes (Spain)                 6-9                   1995 DOB

Ognjen Jaramaz                       Mega Leks (Serbia)                 6-4                   1995 DOB

Alpha Kaba                             Mega Leks (Serbia)                 6-10                 1996 DOB

Vincent Kesteloot                   Aalstar (Belgium)                    6-7                   1995 DOB

Furkan Korkmaz                     Efes (Turkey)                          6-7                   1997 DOB

Emircan Kosut                        Efes (Turkey)                          7-1                   1995 DOB     

Mathias Lessort                       Chalon (France)                      6-9                   1995 DOB

Luc Loubaki                            Orleans (France)                      6-3                   1997 DOB

Timothé Luwawu                    Mega Leks (Serbia)                 6-7                   1995 DOB

Blaz Mesicek                           Union Olimpija (Slovenia)      6-6                   1997 DOB

Aleksej Nikolic                       Brose Baskets (Germany)       6-3                   1995 DOB     

Georgios Papagiannis              Panathinaikos (Greece)           7-2                   1997 DOB

Adam Pechacek                      Koszalin (Poland)                   6-10                 1995 DOB

Petar Rakicevic                       Metalac (Serbia)                      6-9                   1995 DOB

Martynas Sajus                        Zalgiris (Lithuania)                 6-9                   1996 DOB

Jordan Sakho                          Torrelodones (Spain)               6-10                 1997 DOB

Wesley Sena                            Bauru (Brazil)                         6-11                 1996 DOB

Kenan Sipahi                           Karsiyaka (Turkey)                 6-6                   1995 DOB

Nik Slavica                              Cibona (Croatia)                     6-7                   1997 DOB

Rolands Smits                         Fuenlabrada (Spain)                6-10                 1995 DOB

Emir Sulejmanovic                  Barcelona (Spain)                    6-9                   1995 DOB

Berk Ugurlu                            Fenerbahce (Turkey)               6-3                   1996 DOB

Alexander Vezenkov              Barcelona (Spain)                    6-9                   1995 DOB

Guerschon Yabusele               Rouen (France)                       6-7                   1995 DOB

Rade Zagorac                          Mega Leks (Serbia)                 6-10                 1995 DOB

Zhou Qi                                   Xinjiang (China)                     7-2                   1996 DOB

Ante Zizic                               Cibona (Croatia)                     6-11                 1997 DOB

Ivica Zubac                             Mega Leks (Serbia)                 7-0                   1997 DOB