Las Vegas, 17 Şubat 2007 – NBA Komiseri David Stern’in bugünkü açıklamasına göre NBA EA Sports’un Sunduğu NBA Europe Live kapsamında Boston Celtics, Memphis Grizzlies, Minnesota Timberwolves ve Toronto Raptors takımlarının altı Avrupa şehrinde yapacağı antrenman kampları ve oynayacağı gösteri maçlarıyla bu sonbaharda ikinci kez Avrupa’yı gezecek.

EA Sports’un Sunduğu 2007 NBA Europe Live Avrupa’daki 19 yıllık NBA maçları tarihinde bazı ilklere sahne olacak. Boston Celtics ve Minnesota Timberwolves Londra’nın yeni NBA stili sanat arenası olan O2’deki ilk karşılaşmaya çıkacaklar. Ayrıca, NBA’in Türkiye’deki ilk maçı oynanacak. Aynı zamanda etkinlikte ilk defa iki NBA takımı Roma’da birbirleriyle mücadele edecek.

2007 NBA Europe Live sonrasında NBA takımları son yirmi yılda Avrupa’da 15 farklı şehirde 41 maça çıkmış olacak. Ekim 2006’daki NBA Europe Live açılışı 36 milyondan fazla izleyici, 115,000 seyirci ve 18 pazarlama ortağının ilgisini çekti.

NBA komiseri David Stern “Geçen yılki etkinliğin başarısından sonra, Avrupa’daki taraftarlar bu özel Avrupa turunda 4 NBA takımını görme fırsatını elde edecekler” dedi. “NBA, Euroleague ve EA Sports arasındaki bu işbirlikçi çabanın amacı Avrupa’da basketbolun gelişmesini sağlamak ve bizim NBA Cares kamuoyu yardımımız aracılığıyla her bir şehirdeki taraftarlara kucak açmaktır.”

Euroleague Basketball CEO’su Jordi Bertomeu “Geçen sene basketbolun popülerlik ve yoğunluk açısından büyüdüğünü gösteren maçlara tanık olduk. Euroleague Basketball Efes Pilsen İstanbul, Unicaja Malaga, Real Madrid ve Lottomatica Roma gibi takımlarla NBA Europe Live’ın ikincisine katılmaktan heyecan duymaktadır” dedi.

EA Uluslararası Satış ve Pazarlama Bölümü Başkan Yardımcısı Jan Bolz “NBA’deki ortaklarımızla dünyadaki en iyi basketbolu Avrupa’ya getirme arzusunu paylaşıyoruz” şeklinde konuştu. “Büyük başarı toplayan geçen seneki etkinlikten sonra, NBA basketbolunun elçileri olmaktan ve NBA Live’ı sahnelerin en büyüğünde sunma fırsatından dolayı heyecan duyuyoruz. EA Sports’un Sunduğu NBA Europe Live kıtadaki her yaştan seyirci için gerçek hayat ve sanal basketbol deneyiminin tadını çıkarmaları için bir platform oluşturuyor.”

NBA Cares kapsamında NBA ve adidas takımların gezeceği şehirlerde bazı saha düzenleme ve kamuoyu oluşturma etkinlikleri düzenleyecek. 2006 NBA Europe Live boyunca NBA ve Euroleague takımları 15’ten fazla kamuoyu etkinliği düzenledi, küresel ortak olan adidas ile birlikte Barcelona, Roma, Lyon ve Köln’de 4 basketbol sahası düzenledi.

Adidas Başkan Yardımcısı ve Küresel Basketbol Başkanı Lawrence Norman “NBA’in Avrupa’daki popülerliği daha yüksek olmamıştı ve biz geçen yılki etkinliğin başarısını Avrupa’daki NBA fanlarına yeni ulaşma yolları ile geliştirmeyi ümit ediyoruz” diye konuştu.

Ikinci yıl da NBA Europe Live’nın bir ortağı olan Coca-Cola Şirketi, Eğlence ve Lisanslar, Worldwide Sports’un Başkan Yardımcısı Scott McCune, “NBA nin özellikle Turkiye gibi pazarlarda, basketbolun popülerliğinin gittikçe büyümesini kabul etmesinden dolayı memnun olduklarını” söyledi.

Aşağıda EA SPORTS’UN Sunduğu 2007 NBA Europe Live programı verilmiştir:

Antrenman kampları:

TAKIM

TARİH

ŞEHİR

Boston Celtics

1-5 Ekim

Rome

Memphis Grizzlies

5-8 Ekim

Malaga

Minnesota Timberwolves

1-5 Ekim

Istanbul

Toronto Raptors

1-5 Ekim

Treviso

-- more --

Games:

TAKIMLAR

TARİH

ŞEHİR

SAHA

Boston Celtics vs. Toronto Raptors

6 Ekim

Rome

PalaLottomatica

Minnesota Timberwolves vs. Efes Pilsen Istanbul

6 Ekim

Istanbul

Abdi Ipekci Sports Hall

Toronto Raptors vs. Lottomatica Roma

7 Ekim

Rome

PalaLottomatica

Memphis Grizzlies vs. Unicaja

9 Ekim

Malaga

Palacio de Deportes Jose Manuel Martin Carpena

Boston Celtics vs. Minnesota Timberwolves

10 Ekim

London

The O2

Toronto Raptors vs. Real Madrid

11 Ekim

Madrid

Palacio de Deportes de la Communidad

Memphis Grizzlies vs. MMT Estudiantes OR Alta Gestion Fuenlabrada

11 Ekim

Madrid

Palacio de Deportes de la Communidad

EA SPORTS, adidas, Champion, Powerade ile Las Vegas Convention and Visitors Authority 2007 etkinlikleri için pan-Avrupa pazarlama ortakları olarak görev alacak. Avrupada’ki NBA fanlarına ulaşmak için NBA temalı promosyon ve birtakım etkinlikler düzenleyecekler.

EA SPORTS’UN Sunduğu 2007 NBA Europe Live Toronto aralarında Raptors’ın İtalyan asıllı çaylak oyuncusu Andrea Bargani’nin de bulunduğu bazı oyuncular için özel bir eve dönüş olanağı sağlayacak. İkisi de İspanyol olan Jose Calderon ve Jorge Garbajosa Madrid’de ilk defa Raptors formasıyla maça çıkacaklar. İspanya’nın en beğenilen basketbolcusu Pau Gasol Memphis Grizzlies ile ülkedeki ikinci maçına çıkacak. Memphis son olarak 2003 yılında Barcelona’da maç yapmıştı. Ayrıca, Toronto’nun İkinci Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Maurizio Gheradini 14 yıl boyunca Benetton Treviso’nun Muharras Üyesi ve Genel Müdürlüğünü yaptığı memleketi İtalya’ya dönmüş olacak.

1991 yılından bu yana NBA lisans sahibi olan EA, EA Sports’un Sunduğu NBA Europe Live da dahil olmak üzere dünya genelindeki interaktif basketbol programlarını geliştirmek için NBA’le olan ortaklığını ligin resmi küresel pazarlama ortağı olmak için genişletti. Dünya çapında en gerçekçi interaktif basketbol deneyimini sunmada 10 yıldan fazla bir süredir tanınan ödüllü NBA Live oyunu Avrupa ve Birleşik Devletler’deki etkinlikler boyunca promosyon olarak dağıtılacak. Serinin en yenisi olan NBA Live 07 altı kıtadaki 100’den fazla ülkede satışa sunuldu. EA Sports NBA ve Euroleague Basketball ile organizasyonun başlangıcına kadar çeşitli promosyon etkinlikleri düzenleyecek.

NBA Hakında

1946’da kurulan NBA ABD ve Kanada’dan 30 takımın yer aldığı küresel bir spor ve eğlence markasıdır. NBA 2005–06 sezonunda 215 ülke ve bölgede 43 dilde 44,000 program yayınlandı. Ligin dünya çapındaki yaygınlığı NBA listelerindeki 85 yabancı oyuncudan da anlaşılmaktadır. Taraftarlar sahada görkemli maçlara tanık olurken, NBA’in en önemli faaliyetlerinden bazıları saha dışında yapılmaktadır. Geçen sene lig en iddialı kamuoyu yardım çalışması olan NBA Cares’i başlattı. Beş yıllık bir süre içinde oyuncular ve takımlar 100 milyon dolar toplayıp hayır işlerine katkıda bulunacak, dünya çapında insani yardımlar için bir milyonda saatten fazla bir süre gönüllü hizmette bulunacak ve çocukların eğitim görüp oynayabileceği 100’den fazla eğitimsel ve atletik etkinlik düzenleyecek. NBA hakkında daha fazla bilgi için NBA.com’u ziyaret edin.

Electronic Arts Hakkında

Merkezi Kaliforniya Redwood City’de bulunan Electronic Arts (EA) dünyanın lider interaktif eğlence yazılımı şirketidir. 1982’de kurulan şirket dünya çapındaki video oyunu sistemleri, kişisel bilgisayarlar, cep oyun konsolları ve Internet için interaktif yazılımı geliştirir, yayınlar ve dağıtımını yapar. Electronic Arts ürünlerini 4 marka adı altında satışa sunar: EA SPORTS, EA, EA SPORTS BIG ve POGO. 2005 mali yılında EA 3.1 milyar dolar gelir elde etti ve bir milyondan fazla satan 31 isme sahipti. EA’nın ana sayfası ve çevrimiçi oyun sitesi www.ea.com’dur. EA ürünleri ve basın bültenleri ile ilgili daha fazla bilgi Internet’te http://info.ea.com adresinden edinilebilir.

Euroleague Basketball Hakkında

Avrupa’nın en büyük basketbol mücadelesi Euroleague Basketball S.L. 2000 yılında Avrupalı profesyonel takım kulüpleri için bir devrim sayılan özel bir organizasyonel model altında kurulmuştur. Lige sezon başına 12 veya daha fazla ülkeden 24 kulüp katılmaktadır ve her bahar döneminde şampiyon Avrupa sporlarının en önemli etkinliklerinden olan Euroleague Final Four’da belli olmaktadır. 2006 – 2007 Euroloague Final Four 4–6 Mayıs tarihlerinde Yunanistan’ın Atina kentinde yapılacak. Avrupa’da basketbol Euroleague Basketball’un kurulmasıyla birlikte son yıllarda büyük gelişme gösterdi. Sadece altı yıl içinde Euroleague Basketball en yüksek spor seviyesinde bir mücadeleye ulaştı, Avrupa’yı profesyonel lig kavramıyla tanıştırdı ve televizyon yayın sınırlarını 2005–06 sezonunda tüm Euroleague Basketball maçlarının yayınlandığı ve 2006–07 sezonu için 5 kıtada kapsama alanı elde edilen Avrupa’nın ötesine ulaştırdı.

Electronic Arts, EA, EA SPORTS, EA SPORTS BIG ve POGO Electronic Arts Inc’in ABD ve/ya diğer ülkelerdeki tescilli markalarıdır. Tüm diğer markalar kendi üreticilerinin mülkiyetindedir.