Print RSS Sign-Up for Insider

Los Angeles D-Fenders Select Jamaal Tinsley with First Pick of 2011 NBA Development League Draft Powered by Cicso

-- Total of 18 Boost Mobile NBA D-League National Tryout Participants Selected --

NEW YORK, NOV. 3, 2011 – The Los Angeles D-Fenders selected Jamaal Tinsley, a 6-3 guard from Iowa State and eight-year NBA veteran, with the first overall pick of the 2011 NBA Development League Draft Powered by Cisco on Thursday night. The Texas Legends drafted Alando Tucker, a 6-6 forward from Wisconsin, with the draft’s second overall pick, and the Maine Red Claws chose Chris Wright, a 6-8 forward from Dayton, with the third overall selection.

Tinsley was the first-round draft choice (27th overall) of the then-Vancouver Grizzlies in 2001 and last played in the NBA in 2009-10, appearing in 38 games with the Grizzlies. Tucker, a 2007 NBA Draft selection (Phoenix, 29th overall), has played in 51 NBA games for the Suns and Minnesota Timberwolves. Wright was a Third Team All-Atlantic 10 selection as a senior at Dayton while averaging a team-high 13.2 points, 8.4 rebounds and 1.4 blocks per game.

Other notable first-round selections include Jamal Sampson of California, a cousin of 1983 NBA Draft pick (No. 1 overall) Ralph Sampson, who was selected by the Legends with the fifth pick of the first round; Gabe Pruitt, who was selected fourth by the Sioux Falls Skyforce after going to the Boston Celtics (37th overall) in the 2007 Draft (and earning a ring with their 2008 championship team); and Curtis Sumpter, a member of the Bronze-medal winning U.S. team at the 2011 Pan American Games, who was selected by the Tulsa 66ers with the 11th pick of the first round.

There were a total of 18 players selected tonight that participated earlier this year at the Boost Mobile NBA D-League National Tryouts that were held in Chicago, Louisville and Los Angeles. Marshall’s Jonathan Thomas was selected by the Springfield Armor becoming the highest-ever tryout player selected in a draft.

With the first pick of the fourth round, the Springfield Armor selected Chris Taft – an All-Big East Honorable Mention forward/center who was a 2005 NBA Draft Selection (42nd overall) by the Golden State Warriors who has appeared in 17 NBA games. Durrell Summers was selected by Maine in the second round and was named Most Outstanding Player in 2010 NCAA Midwest Regional as a junior.

Complete rosters for each of the 16 2011-12 NBA D-League teams will be comprised of the players drafted on Thursday, along with returning, affiliated and local tryout players. Rosters will be reduced from 17 players to opening-day 10-man rosters by Nov. 23 in anticipation of the Nov. 25 tip off of the NBA D-League’s 11th season.

Full results from the 2011 NBA D-League Draft Powered by Cisco are below:

FIRST ROUND
1.Los Angeles D-FendersJamaal Tinsley, Iowa State
2.Texas LegendsAlando Tucker, Wisconsin
3.Maine Red ClawsChris Wright, Dayton
4.Sioux Falls SkyforceGabe Pruitt, Southern California
5.Texas LegendsJamal Sampson, California
6.Bakersfield JamEdwin Ubiles, Siena
7.Erie BayHawksCory Higgins, Colorado
8.Bakersfield JamNayal ”Mac” Koshwal, DePaul
9.Erie BayHawksChris Daniels, Texas A&M-Corpus Christi
10.Fort Wayne Mad AntsCameron Jones, Northern Arizona
11.Tulsa 66ersCurtis Sumpter, Villanova
12.Dakota WizardsOsiris Eldridge, Illinois State
13.Bakersfield JamMustapha Farrakhan, Virginia
14.Rio Grande Valley VipersTyren Johnson, Louisiana-Lafayette
15.Canton ChargeTyrell Biggs, Pittsburgh
16.Tulsa 66ersGary Johnson, Texas

*SECOND ROUND
1.Springfield Armor#Jonathan Thomas, Marshall
2.Texas LegendsJake Kelley, Indiana State
3.Rio Grande Valley VipersAshton Mitchell, Sam Houston State
4.Reno BighornsCedric Bozeman, UCLA
5.Tulsa 66ers#Dwight Buycks, Marquette
6.Fort Wayne Mad AntsAnthony Johnson, Montana
7.Idaho StampedeJason Ellis, Boise State
8.Maine Red ClawsDurrell Summers, Michigan State
9.Idaho Stampede Kevin Galloway, Texas Southern
10.Iowa EnergyBrandon Ewing, Wyoming
11.Iowa EnergyDominic Calegari, California-Davis
12.Erie BayHawksTaj McCullough, Winthrop
13.Maine Red ClawsMike Tisdale, Illinois
14.Austin TorosTristan Thompson, North Texas
15.Los Angeles D-FendersAnthony Gurley, Massachusetts

* The Second Round has 15 selections since the Dakota Wizards traded their 2011 second round pick to the Utah Flash which are on hiatus for 2011-12

THIRD ROUND
1.Los Angeles D-FendersEniel Polynice, Seton Hall
2.Tulsa 66ersBrady Morningstar, Kansas
3.Maine Red ClawsCharles Okwandu, Connecticut
4.Sioux Falls SkyforceCasey Mitchell, West Virginia
5.Texas LegendsLawrence Hill, Stanford
6.Iowa EnergyJarrid Famous, South Florida
7.Erie BayHawksMychel Thompson, Pepperdine
8.Bakersfield JamJustin Graham, San Jose State
9.Idaho StampedeKendall Dartez, Louisville
10.Bakersfield JamTravis Walton, Michigan State
11.Tulsa 66ersEvan Fjeld, Vermont
12.Dakota WizardsAndrew Gonzalez, Houston Baptist
13.Idaho StampedeCheyne Gadson, Oklahoma State
14.Rio Grande Valley VipersGreg Washington, Hofstra
15.Dakota Wizards#Justin Johnson, Concordia
16.Springfield Armor#Dennis Horner, North Carolina State

FOURTH ROUND
1.Springfield ArmorChris Taft, Pittsburgh
2.Canton ChargeTJ Campbell, Portland
3.Rio Grande Valley VipersPooh Williams, Utah State
4.Reno BighornsDonald Sims, Appalachian State
5.Dakota WizardsDarion “Jake” Anderson, Iowa State
6.Tulsa 66ers#Larriques “Rico” Cunningham, Lee
7.Iowa EnergyNick Murphy, Jacksonville State
8.Idaho StampedeEric Devendorf, Syracuse
9.Bakersfield JamDavid Palmer, Northern Kentucky
10.Erie BayHawksTirrell Baines, Marshall
11.Iowa EnergyMichael Tveidt, North Dakota State
12.Texas Legends#Vance Cooksey, Pikeville
13.Sioux Falls SkyforceBilly McShepard, Valdosta State
14.Maine Red ClawsSadiel Rojas, Oklahoma Wesleyan
15.Austin Toros#Omar Reed, Bluefield
16.Los Angeles D-FendersBrandon Rozzell, Virginia Commonwealth

FIFTH ROUND
1.Los Angeles D-FendersCourtney Fortson, Arkansas
2.Austin TorosSoloman Bozeman, Arkansas-Little Rock
3.Maine Red ClawsDarren Cooper, Portland
4.Sioux Falls SkyforceAnthony Moody, Mary
5.Texas LegendsJosh Southern, Boston College
6.Iowa EnergyCarlton Fay, Southern Illinois
7.Erie BayHawksAl Nolen, Minnesota
8.Bakersfield JamLawrence Westbrook, Minnesota
9.Idaho StampedeCourtney Pigram, East Tennessee State
10.Fort Wayne Mad AntsJustin Neuhaus, Colorado Christian
11.Tulsa 66ersByron Eaton, Oklahoma State
12.Dakota WizardsJoe Harden, California-Davis
13.Reno Bighorns#Augustine Okosun, Northwood
14.Rio Grande Valley VipersWillie Veasley, Butler
15.Canton ChargeTyrone Kent, Toledo
16.Springfield ArmorBrandon Bush, Texas State-San Marcos

SIXTH ROUND
1.Springfield Armor#Marcus E. Hill, Minnesota State - Mankato
2.Canton ChargeTravis Franklin, Colorado State
3.Rio Grande Valley Vipers#Joshua E. Jones, Husson
4.Reno BighornsRoderick Flemings, Hawaii
5.Dakota WizardsParrish West, Alaska-Fairbanks
6.Tulsa 66ers#Brian Barkdoll, Northwest Nazarene
7.Fort Wayne Mad AntsJabril Banks, Northern Colorado
8.Idaho StampedeJames Wright, Colorado
9.Bakersfield JamPerry Stevenson, Kentucky
10.Erie BayHawksAdrian Bowie, Maryland
11.Iowa EnergyThomas Baudinet, St. Anselm
12.Texas Legends#Ryan Anderson, Nebraska
13.Sioux Falls SkyforceWill Pratt, Northwestern State
14.Texas LegendsAnthony Vereen, Texas-Arlington
15.Austin TorosMyles McKay, Wisconsin-Whitewater
16.Los Angeles D-FendersFranklin Session, California State-Los Angeles

SEVENTH ROUND
1.Los Angeles D-FendersRobert Diggs, George Washington
2.Austin Toros#Dan Vandervieren, Concordia
3.Reno BighornsCalvin Haynes, Oregon State
4.Sioux Falls SkyforceBrian Evans, Texas A&M-Corpus Cristi
5.Texas LegendsDerek Williams, Southern Methodist
6.Iowa EnergyJason Westrol, Bentley
7.Reno BighornsBobby Howard, Montana State
8.Bakersfield JamNick Covington, Oklahoma City
9.Idaho Stampede#Desmond Blue, Lee
10.Fort Wayne Mad AntsBrian Wanamaker, Texas Wesleyan
11.Tulsa 66ersMaze Stallworth, Morehead State
12.Dakota WizardsJawan Bailey, Incarnate World
13.Reno Bighorns#Joseph Kennerly III, Central Oklahoma
14.Rio Grande Valley VipersTron Smith, St. Mary’s
15.Canton Charge#Harry Marshall, Indiana State
16.Springfield ArmorMichael Sturns, Holy Family

EIGHTH ROUND
1.Springfield ArmorAkeem Bennett, St. Francis
2.Canton ChargeJonathan Blake, Texas Wesleyan
3.Rio Grande Valley Vipers#Justin Tubbs, East Tennessee State
4.Reno BighornsReuben Clayton, Tennessee-Martin
5.Dakota WizardsBruce Price, Tennessee State
6.Tulsa 66ersXavier Alexander, Southern Nazarene
7.Fort Wayne Mad AntsDauntae Williams, Central Oklahoma
8.Idaho Stampede#Dwain Williams, Hawaii
9.Bakersfield JamJuma Kamara, Portland State
10.Erie BayHawksJamael Lynch, Masschusetts-Lowell
11.Austin TorosJames Lewis, Fresno Pacific
12.Texas LegendsCollin Mangum, Southern Methodist
13.Sioux Falls SkyforceBrock Gillespie, Rice
14.Maine Red ClawsJonathan Dupre, Pepperdine
15.Austin TorosJerel Hastings, Albany
16.Los Angeles D-FendersTroy Payne, Santa Clara

# - Participated in 2011 Boost Mobile NBA D-League National Tryout