Stats Central - Management and Captains

Management and Captains

Return to Stats Central

Presidents
Date Name
1946-63 Walter Brown
1963-65 Lou Pieri
1965-67 Jack Waldron
1967-68 Clarence Adams
1968-70 Jack Waldron
1970-97 Red Auerbach
1997-01 Rick Pitino
2001-2007 Red Auerbach
2007-present Rich Gotham


Executive Directors of Basketball Operations
Date Name
2003-present Danny Ainge


General Managers
Date Name
1946-50 Walter Brown
1950-64 Walter Brown (Business Operations)/Red Auerbach (Basketball Operations)
1964-84 Red Auerbach
1984-90 Jan Volk
1990-94 Dave Gavitt (Senior Executive VP)/Jan Volk (GM)
1994-97 Jan Volk (GM)/M.L. Carr (Director of Basketball Operations)
1997-2003 Chris Wallace
2003-present Danny Ainge (Executive Director of Basketball Operations and GM)


Head Coaches
Date Name
1946-48 Honey Russell
Released after 1947-48
1948-50 Doggie Julian
Hired April 11, 1948
Resigned after 1949-50
1950-66 Red Auerbach
Hired April 27, 1950
Announced resignation before 1965-66, effective after the 1966 playoffs
1966-69 Bill Russell
Retired as player/coach after 1968-69 season
1969-78 Tom Heinsohn
Released January 3, 1978
1978 Tom Sanders
Hired January 3, 1978
Released November, 1978
1978-79 Dave Cowens
Relinquished coaching duties after 1978-79
1979-83 Bill Fitch
Hired May 23, 1979
Resigned May 27, 1983
1983-88 K.C. Jones
Hired June 7, 1983
Announced resignation on May 3, 1988, effective after the 1988 playoffs
1988-90 Jim Rodgers
Released May 8, 1990
1990-95 Chris Ford
Hired June 12, 1990
Released May 17, 1995
1995-97 M.L. Carr
Hired June 20, 1995
Relinquished H.C. title April 30, 1997
1997-01 Rick Pitino
Hired May 8, 1997
Resigned January 8, 2001
Jim O'Brien named Interim Head Coach
2001-2004 Jim O'Brien
Named Head Coach April 24, 2001
Resigned January 27, 2004
John Carroll named interim head coach.
2004-present Glenn "Doc" Rivers
Named Head Coach April 29, 2004


Assistant Coaches
Date Name
1946-48 Danny Silva
1948-50 Henry McCarthy
1949-50 Art Spector
1972-77 John Killilea
1977-78 Tom Sanders
1977-83 K.C. Jones
1978-79 Bob MacKinnon
1980-88 Jim Rodgers
1983-90 Chris Ford
1984-88 Ed Badger
1988-90 Lanny Van Eman
1990-96 Don Casey
1990-94 Jon P. Jennings
1993-97 Dennis Johnson
1995-97 John Kuester
1997-98 Winston Bennett
1998-00 Andy Enfield
1997-01 Jim O'Brien
1997-2004 John Carroll
1998-2004 Lester Conner
2001-2004 Dick Harter
2001-2004 Frank Vogel
2002-2004 Joe Gallagher
2003-2004 Paul Cormier
2004-present Tony Brown
2004-2006 Jim Brewer
2004-2005 Kevin Eastman
2006-present Kevin Eastman
2004-present Armond Hill
2004-2006 Paul Pressey
2004-2007 Dave Wohl
2006-2010 Clifford Ray
2007-2010 Tom Thibodeau
2007-present Mike Longbardi
20010-present Lawrence Frank
20010-present Roy Rogers


Red Auerbach's Titles
Date Name
1950-64 Vice President and Coach
1964-65 Vice President, General Manager, and Coach
1965-66 Executive Vice President, General Manager, and Coach
1966-70 Executive Vice President and General Manager
1970-84 President and General Manager
1984-97 President
1997-01 Vice-Chairman of the Board
2001-2003 Vice-Chairman of the Board and President
2003-2007 President


Team Captains (since 1950)
Date Name
1950-63 Bob Cousy
1963-69 Bill Russell
1969-78 John Havlicek
1978-80 Dave Cowens
1980-92 Larry Bird
1992-93 Reggie Lewis
1993-94 Robert Parish
1994-95 Dee Brown and Dominique Wilkins
1995-96 Dee Brown
1996-97 Rick Fox
1997-98 Dee Brown, Pervis Ellison, Antoine Walker
1998-99 Antoine Walker
1999-00 Antoine Walker and Dana Barros
2000-03 Antoine Walker and Paul Pierce
2003-present Paul Pierce